ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 381




                                               

Logothetis ton sekreton

Logothetis ton sekreton, Komninos Hanedanı döneminde Bizans Imparatorluğunun tüm sekreta denetleyen bir memurdu. 13. yüzyılın baslarında, ofis megas logothetis dönüstü.

                                               

Sincan Üretim ve Insaat Kolordusu

Sincan Üretim ve Insaat Kolordusu, Çinin Sincan Uygur Özerk Bölgesinde bulunan bir ekonomik ve paramiliter örgüttür. Sincan Üretim ve Insaat Kolordusu Sincandaki bazı orta ölçekli sehirlerin yanı sıra yerlesim birimleri ve çiftlikler üzerinde ida ...

                                               

Çin Demiryolu Insaat Sirketi

Çin Demiryolu Insaat Sirketi, 2014 yılında gelir bakımından dünyanın en büyük ikinci insaat ve mühendislik sirketi Limited sirket, China Railway Construction Corporationın Sangay ve Hong Kong borsasındaki varlıklarını halka arz etmek amacıyla 200 ...

                                               

Danimarka basbakanı

Danimarka basbakanı, Danimarkanın hükûmet baskanıdır. Makam Danimarkanın 1849 yılında mesruti bir monarsi haline gelmesiyle kurulmustur. Ilk basbakan Adam Wilhelm Moltkedir. Günümüzdeki basbakan 28 Haziran 2015 tarihinden beri Lars Lokke Rasmusse ...

                                               

Danimarka basbakanları listesi

Danimarka basbakanı, Avrupa ülkesi Danimarkada 1848 yılından sonra hükûmetin basında yer alan kisi olarak bu makama getirilen kisiye verilen unvandır. 1949 yılında Danimarka anayasal monarsi olmustur. Danimarkalı basbakanı 1848 ile 1855 yılları a ...

                                               

Édouard Balladur Hükûmeti

Édouard Balladur Hükûmeti, Besinci Cumhuriyetin 24. hükûmetidir ve ayrıca 2. kohabitasyon hükûmetidir. 29 Mart 1993 - 11 Mayıs 1995 tarihleri arasında sürmüstür. 29 Mart 1993 tarihinde Basbakan ve 30 Martta da hükûmetin diğer üyeleri atanmıstır. ...

                                               

Pierre Bérégovoy Hükûmeti

Pierre Bérégovoy Hükûmeti, Fransanın Besinci Cumhuriyetinin 23. Hükûmetidir. 2 Nisan 1992de kurulmus milletvekili seçimleri ardından 29 Mart 1993 tarihinde son bulmustur. 2 Ekim 1992 tarihli revizyon Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı: Jean-Pierre S ...

                                               

Jacques Chaban-Delmas Hükûmeti

Jacques Chaban-Delmas Hükûmeti Besinci Cumhuriyetin 7. hükûmetidir. Fransa cumhurbaskanlığına Georges Pompidounun seçilmesinin ardından 20 Haziran 1969 tarihinde basbakan Jacques Chaban-Delmas, 22 Haziran 1969 tarihinde de diğer üyelerin atanması ...

                                               

Maurice Couve de Murville Hükûmeti

Maurice Couve de Murville Hükûmeti Besinci Cumhuriyetin 6. hükûmetidir. 1968 milletvekili seçimleri ardından 10 Temmuz 1968 tarihinde basbakan atanmıs ve diğer üyeler 12 Temmuz 1968 tarihinde atanmıstır. Cumhurbaskanlığına seçilen Georges Pompido ...

                                               

Édith Cresson Hükûmeti

Édith Cresson Hükûmeti, 5. Cumhuriyetin 22. hükûmetidir. Cumhurbaskanı François Mitterrand tarafından 15 Mayıs 1991de basbakan atanmıs ve diğer hükûmet üyeleri de 16 ve 17 Mayıs tarihinde görevlerine baslamıslardır. Bu hükûmet basbakanın 2 Nisan ...

                                               

Michel Debré Hükûmeti

Michel Debré Hükûmeti Besinci Cumhuriyetin ilk hükûmetidir. 8 Ocak 1959 tarihinde cumhurbaskanı Charles de Gaulle tarafından basbakan Michel Debré ve hükûmetin diğer üyeleri atanmıstır. Hükûmet 14 Nisan 1962 tarihinde istifa etmistir. 13 Subat 19 ...

                                               

Laurent Fabius Hükûmeti

Laurent Fabius Hükûmeti, Besinci Cumhuriyetin 18. hükûmetidir. 17 Temmuz 1984-20 Mart 1986 tarihleri arasında görev sürmüstür. Basbakan Laurent Fabius 17 Temmuzda, Bakan ve Yardımcı Bakanlar 19 Temmuzda, Devlet Sekreterleri ise 23 Temmuzda görevl ...

                                               

Lionel Jospin Hükûmeti

Lionel Jospin Hükûmeti, Besinci Cumhuriyetin 27. hükûmetidir ve 3. kohabitasyon hükûmetidir. 25 Mayıs ve 1 Haziran 1997 milletvekili seçimleri sonucunda Cumhurbaskanı Jacques Chirac tarafından 2 Haziran 1997de Lionel Jospin basbakanlığa atanmıs v ...

                                               

Dominique de Villepin Hükûmeti

Dominique de Villepin Hükûmeti, Besinci Cumhuriyetin 31. hükûmetidir. Basbakan 31 Mayıs 2005te diğer hükûmet üyeleriyse 2 Haziranda göreve atanmıslardır. 2007 Fransa cumhurbaskanlığı seçimleri sonucunda Hükûmet istifa etmistir. Milli Eğitim, Yüks ...

                                               

Renfrewshire

Renfrewshire: Siorrachd Rinn Friù), Iskoçyanın 32 meclis bölgesinden biridir. Batı orta Lowlands bölgesinde bulunan, tarihi Renfrewshire ilçesi sınırları içinde yer alan üç belediye bölgesinden biridir, diğerleri doğuda Doğu Renfrewshire ve batıd ...

                                               

Ispanya Monarsisi

Ispanya Monarsisi veya Kraliyet, Ispanyanın yönetildiği monarsidir. Monarsi, hükümdarlık hükümdarını, ailesini ve hükümdarın görevlerini ve ayrıcalıklarını yerine getirmesini destekleyen ve kolaylastıran kraliyet hane halkı örgütünü içerir. 1978 ...

                                               

Japonya basbakanı

Japonya basbakanı) Japonya hükûmeti baskanı ve Japon Silahlı Kuvvetleri Komutanıdır. Basbakan, Ulusal Diet tarafından tayin edildikten sonra Japonya Imparatoru tarafından atanır ve Temsilciler Meclisinin görevde kalması konusunda güven duyması ge ...

                                               

Yamato Hanedanı

Japonya Imparatorluk Ailesi veya Yamato Hanedanı, Japonya Imparatoru ve ailesini kapsayan hanedandır. Japon monarsisinin veraset kuralları ve Imparatorluk ailesine aidiyet kriterleri 16 Ocak 1947 tarihli Imparatorluk Sarayı Kanunu ile düzenlenmek ...

                                               

1. Talat Hükûmeti

12. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya 1. Talat Hükûmeti, Cumhuriyet Meclisinde 5. dönem milletvekillerinin güvenoyunu alarak 13 Ocak 2004 - 8 Mart 2005 tarihleri arasında görev yapan hükûmettir. Mehmet Ali Talatın basbakanlığında Cumhur ...

                                               

2. Talat Hükûmeti

13. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya 2. Talat Hükûmeti, Cumhuriyet Meclisinde 6. dönem milletvekillerinin güvenoyunu alarak 8 Mart 2005 - 26 Nisan 2005 tarihleri arasında görev yapan hükûmettir. Mehmet Ali Talatın basbakanlığında Cumhu ...

                                               

1. Soyer Hükûmeti

14. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya 1. Soyer Hükûmeti, Cumhuriyet Meclisinde 5. dönem milletvekillerinin güvenoyunu alarak 26 Nisan 2005 - 25 Eylül 2006 tarihleri arasında görev yapan hükûmettir. Mehmet Ali Talatın cumhurbaskanı seçil ...

                                               

2. Soyer Hükûmeti

15. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya 2. Soyer Hükûmeti, Cumhuriyet Meclisinde 6. dönem milletvekillerinin güvenoyunu alarak 25 Eylül 2006 - 4 Mayıs 2009 tarihleri arasında görev yapan hükûmettir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçek ...

                                               

8. Eroğlu Hükûmeti

16. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya 8. Eroğlu Hükûmeti, Cumhuriyet Meclisinde 7. dönem milletvekillerinin güvenoyunu alarak 4 Mayıs 2009 - 17 Mayıs 2010 tarihleri arasında görev yapan hükûmettir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 2009 ...

                                               

Küçük Hükûmeti

17. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya Küçük Hükûmeti, Cumhuriyet Meclisinde 7. dönem milletvekillerinin güvenoyunu alarak 17 Mayıs 2010 - 13 Haziran 2013 tarihleri arasında görev yapan hükûmettir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde 2009 y ...

                                               

Kalyoncu Hükûmeti

20. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya Kalyoncu Hükûmeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Cumhuriyetçi Türk Partisi milletvekili Ömer Kalyoncunun basbakanlığında, Ulusal Birlik Partisi ile kurulan koalisyon hükûmetidir. Kuzey Kıbrıs Tür ...

                                               

Erhürman Hükûmeti

22. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükûmeti veya Erhürman Hükûmeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Baskanı Tufan Erhürmanın basbakanlığında; Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Parti ile 2 Subat ...

                                               

Dîvân-ı Hümâyun

Dîvân-ı Hümâyun, Osmanlı Imparatorluğunda 15. yüzyıl ortalarından 17. yüzyılın yarısına kadar en önemli yüksek karar organı. Imparatorluğun yıkılısına kadar varlığını korusa da 17. yüzyıldan sonra önemini kaybetmis ve 19. yüzyılda II. Mahmudun te ...

                                               

Kaptan-ı derya

16. yüzyılın ortalarına kadar beylerbeyi rütbesi, o tarihlerden sonra vezir kaptan-ı deryaların kaptanpasa da denir önemi, Osmanlı Imparatorluğunun denizasırı topraklarının genislemesiyle ve Akdeniz kıyılarındaki fetihler çoğaldıkça arttı. Divan- ...

                                               

Nisancı

Nisancı, Divan-ı Hümayuna katılan devlet görevlilerinden biridir. Nisancı, Kalemiye sınıfının basıdır. Nisancı, pâdisâh adına yazılacak fermanlara, beratlara, nâmelere, hükümdârın imzâsı demek olan tuğrayı çekmekle görevlidir. Tuğra, Roma geleneğ ...

                                               

Serasker

Osmanlı Devletinde 1826-1908 yılları arasında kullanılan ve bugünkü Millî Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Baskanlığı görevine denk düsen unvan. "Bas" anlamındaki Farsça sözcük "ser" ile, Arapça "asker" sözcüklerinin bilestirilmesinden olusturula ...

                                               

Seyhülislam

Seyhülislam ya da Seyhül-Islam, dini konularda en yüksek derecede bilgi ve yetkiye sahip olan kimse. Osmanlı Devleti zamanında seyhülislam dini konularda en yüksek yetkiye sahip devlet görevlisiydi. Gerektiği zaman dini sorunlarla ilgili görüsler ...

                                               

Hazîne-i Evrâk Nezâreti

Devlet-i Âliye-yi Osmâniyyede çağdas bir arsiv olusturma düsüncesi 19. yüzyılın ortalarına dayanmaktadır. Tanzimat sonrası, Hazîne-i Evrâk Nezâreti 1846 yılında kurulmus ve kısa süre sonra sayma ve belgeleri bölümlemeye baslamıstır. Bu çalısma 20 ...

                                               

Pakistanın idari bölümleri

Pakistanın en üst düzey idari birimleri dört eyalet, bir federal baskenti bölgesi, iki özerk bölge ve federal idare asiret bölgelerinden bir grup olusur. Bu üst birimlerin altında 27 bölün, yüzden fazla ilçe, dört yüzü askın bucak ve birkaç bin b ...

                                               

Pakistanın bölgeleri

Pakistanda idari olarak eyaletlerin bir alt yönetim birimlerine bölge denmektedir. Bölgelerde kendi içinde ilçelere veya tehsillere ayrılır. Asağıda Pakistanda bulunan bu bölgeler eyaletlere göre gösterilmistir.

                                               

Konsül (Roma)

Konsül, Antik Roma medeniyetinin cumhuriyet ile yönetildiği dönemdeki en üst düzey yöneticileri ifade eder. Geç antik çağa değin varlığını sürdüren konsüller, Imparatorluk dönemi sonrası sahip olduğu gücü ciddi ölçüde yitirmistir.

                                               

Roma konsülleri listesi

Aksi belirtilmedikçe, MÖ 509 ile 81 arasındaki konsüllerin isimleri ve tarihleri Thomas Broughtonun The Magistrates of the Roman Republic isimli eserinden alınmıstır.

                                               

Saint Lucia genel valileri listesi

Saint Lucia genel valisi, Karayiplerde Küçük Antillerin bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerikaya dahil edilen ve Milletler Topluluğuna üye olarak devlet baskanı olarak II. Elizabethi kabul eden Saint Luciada kraliçenin temsilci ...

                                               

12. Türkiye Hükûmeti

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetleri Basbakanlık.gov.tr Hükûmetler ve Programları - Türkiye Büyük Millet Meclisi10 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arsivlendi.

                                               

14. Türkiye Hükûmeti

Hükûmetler ve Programları - Türkiye Büyük Millet Meclisi10 Temmuz 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arsivlendi. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetleri Basbakanlık.gov.tr

                                               

23. Türkiye Hükûmeti

23. Türkiye Hükûmeti veya V. Menderes Hükûmeti, 25 Aralık 1957 - 27 Mayıs 1960 tarihleri arasında görev yaptı. Besinci Menderes Hükûmeti olarak bilinir.

                                               

24. Türkiye Hükûmeti

24. Türkiye Hükûmeti veya I. Gürsel Hükûmeti, 27 Mayıs Askeri Darbesinin ardından Orgeneral Cemal Gürselin baskanlığında 30 Mayıs 1960 tarihinde kuruldu. Partiler üstü olarak kurulan hükûmet 5 Ocak 1961 tarihine kadar görev yaptı.

                                               

25. Türkiye Hükûmeti

25. Türkiye Hükûmeti veya II. Gürsel Hükûmeti, 27 Mayıs Askeri Darbesinin ardından Orgeneral Cemal Gürselin baskanlığında kurulan ikinci hükûmettir. Partiler üstü olarak kurulan hükûmet 5 Ocak 1961 - 20 Kasım 1961 tarihleri arasında görev yaptı.

                                               

26. Türkiye Hükûmeti

26. Türkiye Hükûmeti veya VIII. Inönü Hükûmeti, 27 Mayıs Darbesinin ardından düzenlenen 1961 seçiminin ertesinde kurulan ilk hükûmettir. Sekizinci Inönü Hükûmeti olarak bilinir. Ismet Inönünün baskanlığında Cumhuriyet Halk Partisi ile Adalet Part ...

                                               

27. Türkiye Hükûmeti

27. Türkiye Hükûmeti veya IX. Inönü Hükûmeti, Ismet Inönünün baskanlığında Cumhuriyet Halk Partisi, Yeni Türkiye Partisi, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve bağımsız milletvekilleri arasında bir koalisyon hükûmeti olarak kurulmustur. Dokuzuncu ...

                                               

28. Türkiye Hükûmeti

28. Türkiye Hükûmeti veya X. Inönü Hükûmeti, Ismet Inönünün baskanlığında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kurulan ve bağımsız milletvekillerinin desteklediği bir azınlık hükûmetidir. Onuncu Inönü Hükûmeti olarak bilinir. 28. Türkiye Cumhuriyet ...

                                               

29. Türkiye Hükûmeti

29. Türkiye Hükûmeti veya Ürgüplü Hükûmeti, 20 Subat 1965 – 27 Ekim 1965 tarihleri arasında görev yaptı. Bağımsızlar ile birlikte Adalet Partisi, Yeni Türkiye Partisi, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi ve Millet Partisi koalisyonundan olusmaktaydı.

                                               

30. Türkiye Hükûmeti

30. Türkiye Hükûmeti veya I. Demirel Hükûmeti, Süleyman Demirel baskanlığında Adalet Partisi tarafından kuruldu. Hükûmet 27 Ekim 1965 - 3 Kasım 1969 tarihleri arasında görev yaptı.

                                               

33. Türkiye Hükûmeti

33. Türkiye Hükûmeti veya I. Erim Hükûmeti, 26 Mart 1971 - 11 Aralık 1971 tarihleri arasında görev yaptı. Ordu, 12 Mart 1971de bir muhtıra verdi. Parlamento fesh edilmedi, partiler kapatılmadı, Anayasa askıya alınmadı. Ama kosullar çok değismisti ...

                                               

34. Türkiye Hükûmeti

34. Türkiye Hükûmeti veya II. Erim Hükûmeti, 12 Mart Muhtırasının ardından Nihat Erim baskanlığında kurulan ikinci partilerüstü-teknokrat hükûmettir. Hükûmet 11 Aralık 1971 - 22 Mayıs 1972 arasında görev yaptı.

                                               

35. Türkiye Hükûmeti

35. Türkiye Hükûmeti veya Melen Hükûmeti, 12 Mart Muhtırasının ardından, Ferit Melen baskanlığında kurulan, üçüncü partilerüstü-teknokrat hükûmettir. Hükûmet 22 Mayıs 1972 - 15 Nisan 1973 arasında görev yaptı.