ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 286



                                               

Maia Sandu

Maia Sandu, 8 Haziran 2019-14 Kasım 2019 tarihleri arası Moldova Basbakanı olarak görev yapmıs, 16 Kasım 2020 yapılan seçimler sonucunda 6. Moldova Cumhurbaskanı olmustur. Sandu, 2012 - 2015 yılları arasında Eğitim Bakanı ve 2014 - 2015 yılları a ...

                                               

Makhosini Dlamini

Makhosini Dlamini, Svazilandlı siyasetçi. Dlamini, Afrika ülkesi Svazilandın henüz bağımsızlığını kazanmadan önce geldiği basbakanlık makamında bağımsızlıktan sonra da bulunarak 1967 ile 1976 yılları arasında basbakanlık görevinde bulunmustur. Kr ...

                                               

Bernard Makuza

Bernard Makuza, Ruandalı siyasetçi. Makuza, Afrika ülkesi Ruandada 2000 ile 2011 yılları arasında basbakan olarak görev almıstır. 8 Mart 2000de önceli Pierre-Célestin Rwigemanın yerine basbakan olarak atanan Makuza bu görevi 7 Ekim 2011 yılına ka ...

                                               

Malam Bacai Sanhá

Malam Bacai Sanhá, 8 Eylül 2009 - 9 Ocak 2012 tarihleri arası Gine-Bissau cumhurbaskanı olan bir Gine-Bissaulu politikacı. Afrika, Gine ve Cape Verde Bağımsızlık Partisinin bir üyesidir. Sanhá 1994 - 1999 yılları arasında Ulusal Halk Meclisi Bask ...

                                               

Alejandro Maldonado Aguirre

Alejandro Maldonado Aguirre, 3 Eylül 2015 tarihinde Otto Pérez Molinanın istifası üzerine Guatemala Kongresince seçilen Guatemalanın devlet baskanıdır. Selefi Roxana Baldetti, yolsuzluk iddiaları üzerine istifa etmesi sonrasında, 14 Mayıs 2015 ta ...

                                               

Mamady Youla

Mamady Youla, Gineli is adamı ve siyasetçi. Youla, Afrika ülkesi Ginede 2015 ile 2018 yılları arasında basbakanlık makamında bulunmustur. 2004 yılından 2015e kadar, Birlesik Arap Emirlikleri merkezli bir maden sirketinin müdürü oldu. Baskan Alpha ...

                                               

Mamun Abdül Gayyum

Mamun Abdül Gayyum, Ulastırma Bakanı olarak görev yaptıktan sonra 1978-2008 yılları arası Maldivler Cumhurbaskanı olarak görev yapan bir politikacıdır. Maldivler Milli Meclisi tarafından Cumhurbaskanı olarak aday gösterilmis ve 1978 yılında Ibrah ...

                                               

Manasseh Sogavare

Manasseh Damukana Sogavare, Solomonlu siyasetçi. Sogavare, Büyük Okyanusta Melanezya ada öbeği içerisinde yer alan Solomon Adalarında üç farklı dönem basbakanlık görevinde bulunmustur. Sogavare 2000-2001, 2006-2007 ve 2014-2017 yılları arasında b ...

                                               

Mandvulo Ambrose Dlamini

Mandvulo Ambrose Dlamini, Svazilandlı is adamı ve siyasetçi. Dlamini, Afrika ülkesi Esvatinide 27 Ekim 2018den 13 Aralık 2020deki ölümüne kadar basbakanlık görevinde bulundu. Barnabas Sibusiso Dlamininin görevden alınması ile birlikte 5 Eylül 201 ...

                                               

Manny Mori

Emanuel "Manny" Mori, Mikronezya Federe Devletlerinin 2007-2015 tarihler arası eski devlet baskanı. 11 Mayıs 2007 tarihinde ülkenin Kongresi tarafından seçildi ve aynı gün yemin etti. Mori, ilk esi Elina Ekiekden dört kızı vardır. Emma Mori ile y ...

                                               

Manuel Esquivel

Sir Manuel Amadeo Esquivel, Belizeli siyasetçi. Esquivel, Belizede 1984 ile 1989 ve 1993 ile 1998 yılları arasında iki farklı dönem olmak üzere basbakanlık makamında bulunmustur. Birlesik Demokratik Parti ile girdiği 1984 seçimlerinden zaferle ay ...

                                               

Manuel Zelaya

José Manuel Zelaya Rosales, ya da sıkça kullanılan kısaltmasıyla Mel Zelaya, Honduraslı bir is adamı ve politikacıdır. 27 Kasım 2005te Honduras devlet baskanı olarak seçildi ve 27 Haziran 2006da yeminle göreve basladı. Kendisi zengin bir is adamı ...

                                               

Marais Viljoen

Marais Viljoen, Güney Afrikalı siyasetçi. Viljoen, Afrika ülkesi Güney Afrika Cumhuriyetinde ilki 1978 yılında kısa süre geçici, ikincisi ise 1979-1984 yılları arasında olmak üzere iki farklı dönem devlet baskanlığı makamında bulunmustur. Nicolaa ...

                                               

Marcelo Caetano

Marcelo José das Neves Alves Caetano, Eylül 1968den Nisan 1974 Devrimine değin Portekiz basbakanlığı görevini yerine getirmis olan siyaset adamı.

                                               

Marcos Pérez Jiménez

Marcos Evangelista Pérez Jiménez, Venezuelalı asker ve siyasetçidir. 1952-1958 yılları arasında Venezuela devlet baskanı olarak görev yaptı. Iktidar döneminde, petrol fiyatlarının yükselisi kamu islerinin basarısını kolaylastırarak, siyasi ve eko ...

                                               

Mari Alkatiri

Marí Bin Amude Alkatiri, Doğu Timorlu siyasetçi. Alkatiri, Asyanın güney kesiminde yer alan ada ülkesi Doğu Timorda ilki 2002de yeniden bağımsız olan ülkenin ilk basbakanı olarak 2002 ile 2006 yılları arasında, ikincisi ise 15 Eylül 2017 ile 22 H ...

                                               

Marian Lupu

Marian Lupu, Moldovalı siyasetçi. Moldova Meclisi Baskanı ve geçici Moldova Cumhurbaskanı olarak görev yaptı. 1983 yılına kadar Chisinău Lisesi "Gheorghe Asachi" nde okudu. 1980-1988 yılları arası Komsomol üyesi ve 1988-1991 yıları arasında Sovye ...

                                               

Mariella Mularoni

Mariella Mularoni, San Marinolu siyasetçi. Mularoni, Avrupa ülkesi San Marinoda 1 Ekim 2019 tarihinden bu yana Luca Boschi ile birlikte naip olarak görev almaktadır.

                                               

Marino Busdachin

Marino Busdachin Italyan politikacı ve insan hakları savunucusu aktivist. 1956 yılında Hırvatistanda doğdu. 1961 senesinde ise ailesi ile birlikte Italyaya yerlesti. Trieste Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı. 1970li yıllarda Italyada sivil hakla ...

                                               

Māris Kučinskis

Māris Kučinskis, Letonyalı siyasetçi. Kučinskis, Avrupa ülkesi Letonyada 2016-2019 yılları arasında basbakanlık görevinde bulunmustur. 2002 yılında Saeimadan Milletvekili seçildi ve Halk Partisinin ve iyi bir Letonya için partisinin bir üyesiydi. ...

                                               

Marjan Šarec

Marjan Šarec, Slovenyalı oyuncu ve siyasetçi. Šarec, Avrupa ülkesi Slovenyada 17 Ağustos 2018 - 13 Mart 2020 tarihleri arası Slovenya eski basbakanıdır. 2001 yılında Tiyatro, Radyo, Film ve Televizyon Akademisi nden mezun olduktan sonra komedyen ...

                                               

Mark Brown

Mark Brown, Cooklu siyasetçi. Brown, Polinezya ada öbeği içerisinde, Büyük Okyanusun güneyinde yer alan, kendi kendine yöneten, bağımsız bir ülke olan ancak Yeni Zelanda ile iliskili devlet statüsünde olan Okyanusya ada ülkesi Cook Adalarında 1 E ...

                                               

Mark Phillips (Guyana)

Mark Anthony Phillips, Guyanalı emekli asker ve siyasetçi. Phillips, Amerika kıtasının coğrafi açıdan Güney Amerikaya dahil edilen bölümünde yer alan Guyanada 2 Ağustos 2020 tarihinden bu yana basbakanlık makamında bulunmaktadır. 2013 ile 2016 yı ...

                                               

Mart Laar

Mart Laar Bir Estonyalı politikacı ve tarihçi. 1992den 1994e, 1999dan 2002ye kadar Estonya Basbakanı olarak görev yaptı. Laar, 1990lı yıllarda Estonyanın hızlı ekonomik kalkınmasını sağlamaya yardımcı oldu. Pro Patria ve Res Publica Birliği üyesi ...

                                               

Mart Siimann

Mart Siimann, 1997-1999 yılları arasında Estonya Basbakanı olarak liberal / merkezci Estonya Koalisyon Partisini temsil etti. 2001den 2012ye kadar Estonya Olimpiyat Komitesinin baskanlığını yapmıstır. Kilingi-Nõmmede doğan Siimann, 1965-1971 yıll ...

                                               

Antoni Martí

Antoni Martí Petit, Andorralı mimar ve politikacı, 2011 yılında parlamento seçimlerini takiben 11 Mayıs 2011 tarihinde Andorranın hükûmet baskanı olmus ve bu görevi 16 Mayıs 2019 tarihine kadar sürdürmüstür. Antoni Martí Andorra Demokratlar parti ...

                                               

Martín Vizcarra

Martín Alberto Vizcarra Cornejo, Perulu bir mühendis ve politikacı. 2018den 2020ye kadar Peru Baskanı olarak görev yaptı. Vizcarra, daha önce Moquegua Bölgesi Valisi, Peru Ulastırma ve Iletisim Bakanı ve Peru Büyükelçisi olarak görev yaptı. 28 Te ...

                                               

Wilhelm Marx

Wilhelm Marx, Weimar Cumhuriyetinde iki kez sansölyelik yapmıs Alman avukat, devlet adamı ve Merkez Partisinin lideri. Bonn Üniversitesinde hukuk öğrenimi gördü. Köln ve Waldbrölda mahkeme üyeliklerinde bulundu, 1894te yargıç oldu. 1891de Johanna ...

                                               

Ivan Mašek

1993-1998 yılları arasında Çek Cumhuriyeti Parlamentosunda delege olarak görev yapmıstır. Ocak 1977de Çekoslovakyada bir grup komünist siyasetçi tarafından yayınlanan 77 Bildirgesini Charter 77 Mašekde desteklemistir.

                                               

Zlatko Mateša

Zlatko Mateša 1995in sonundan 31 Ocak 2000e kadar Hırvatistanın 6. Basbakanıydı. Hırvat Demokratik Birliği üyesidir. Halen Hırvatistanda Moğolistan Cumhuriyetinin Hırvat Olimpiyat Komitesi ve fahri konsolosu baskanlığını yürütüyor. Mateša, Zagreb ...

                                               

Amama Mbabazi

Patrick Amama Mbabazi, Üst düzey bir Ugandalı avukat ve politikacı. Ugandanın 24 Mayıs 2011 - 18 Eylül 2014 tarihleriarası eski Basbakanıdır. Bu görevinden önce, Subat 2009 tarihinden itibaren Mayıs 2011 tarihine kadar Uganda Hükümetinde Güvenlik ...

                                               

Megawati Sukarnoputri

Diah Permata Megawati Setiawati Sukarnoputri, Endonezyanın 5. devlet baskanı ve halen anamuhalefet partisi lideridir. Megawati diye de bilinir. 23 Temmuz 2001den 20 Ekim 2004e kadar ülkenin ilk kadın devlet baskanı olarak görev yaptı. Endonezyanı ...

                                               

Mehbuba Mufti

Mehbuba Mufti, Cemmu ve Kesmirin basbakanı. 2014 yılında Cemmu ve Kesmirde yapılan eyalet seçimlerinde lideri olduğu Halkın Demokratik Partisi, eyalet meclisinde 25 sandalye kazanarak sandıktan birinci çıkmıstı. Hint milliyetçisi olan ve Cemmu ve ...

                                               

Mehdi Cuma

Mehdi Cuma, Tunuslu mühendis, politikacı ve eski basbakan. 14 Aralık 2013 tarihinde Tunusta Basbakan vekili olarak seçildi. Ali el-Ureyd hükûmetinde Sanayi Bakanı olarak görev yaptı. Cuma, 10 Ocak 2014 tarihinde basbakan olarak göreve basladı.

                                               

Mehdi Muhammed Culid

Mehdi Muhammed Culid, Somalili siyasetçi. Culid, Afrika ülkesi Somalide 25 Temmuz 2020 - 23 Eylül 2020 tarihleri arası geçici olarak basbakanlık makamında bulunmus siyasetçidir. 21 Mart 2017 ile 25 Temmuz 2020 tarihleri arasında Hasan Ali Kayreni ...

                                               

Mehmed Spaho

Mehmed Spaho, Yugoslav Müslüman Örgütünün kurucusu ve lideri olan Yugoslav Bosnalı siyasetçiydi. Yugoslavyada iki kez bakanlık yapmıs olup Iki Savas Arası Dönemde Bosnakların lideri olarak kabul edilmistir. Spaho, 29 Haziran 1939 tarihinde Belgra ...

                                               

Melda Onur

Melda Onur, Türk gazeteci, iletisimci ve CHP Istanbul Milletvekili. Marmara Üniversitesi, Iktisadi Idari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Uluslararası Iliskiler Bölümünden mezun oldu. Istanbul Üniversitesi, Iktisat Fakültesi Sosyal Bilimler Ensti ...

                                               

Meles Zenawi

Legesse Zenawi, Etiyopyalı siyasetçi. Zenawi, 1991de gerilla hareketi lideri olarak, komünist Mengistu Haile Mariam yönetimini devirerek 1991de Cumhurbaskanlığı makamına ulastı. 1991-1995 yıllarında cumhurbaskanı, 1995-2012 yıllları arasında da E ...

                                               

Memnun Hüseyin

Memnun Hüseyin, Pakistanlı is adamı ve siyasetçi. 2013-2018 yılları arasında Pakistan Cumhurbaskanı olarak görev yaptı. 1999 yılında Sind Valisi olarak görev yaptı. Bu görevi Ekim 1999daki askerî darbeyle sona erdi. 30 Temmuz 2013 tarihinde Pakis ...

                                               

Mercedes Aráoz

Mercedes Rosalba Aráoz Fernández, Perulu ekonomist ve siyasetçi. Aráoz, Amerika kıtasının güneyinde yer alan Peruda 17 Eylül 2017 tarihinden bu yana basbakanlık makamında bulunmaktadır. 28 Temmuz 2016 tarihinden bu yana devlet baskanı Pedro Pablo ...

                                               

Mıgırdiç Portakalyan

Mıgırdiç Portakalyan, 1885 yılında Van merkezli Armenekan Partisini kuran Osmanlı Ermenisi bir eğitimcidir. Ilk olarak Tokatta öğretime baslayan Portakalyan, Batı Anadolu ve Balkanlara yaptığı bir yolculuğun ardından geri döndüğü Vanda 1878 yılın ...

                                               

Mia Mottley

Mia Mottley, Barbadoslu avukat ve siyasetçi. Mottley, Karayiplerde yer alan ada ülkesi Barbadosta 25 Mayıs 2018 tarihinden bu yana basbakanlık makamında bulunmaktadır. 24 Mayıs 2018 tarihinde gerçeklestirilen genel seçimlerde Mottleyin genel bask ...

                                               

Michael D. Higgins

Michael Daniel Higgins, Irlandanın dokuzuncu ve mevcut Cumhurbaskanı. Higgins Irlandalı bir siyasetçi, sair, sosyolog, yazar ve yayıncıdır. Higgins, basarılı bir insan hakları savunucusu olarak tanınmaktadır. Cumhurbaskanlığı seçimleri sonrasında ...

                                               

Michael Sata

Michael Chilufya Sata, 23 Eylül 2011den ölümüne kadar Zambiyanın besinci Devlet Baskanı olan bir Zambiyalı politikacı. Bir sosyal demokrat olarak büyük siyasi parti Yurtsever Cephesindendir. 1990larda bir bakan olarak 2001 yılında muhalefet girdi ...

                                               

Michel Djotodia

Michel Am-Nondokro Djotodia, Orta Afrikalı politikacı ve Cumhurbaskanı François Bozizénin devrilmesi sonrasında, 24 Mart 2013 - Ocak 2014 tarihleri arasında Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaskanı olmus askeri lider. Aralık 2012 isyanında Séléka as ...

                                               

Michel Martelly

Michel Joseph Martelly, Haitili is adamı, müzisyen ve siyasetçi. Martelly, Amerika kıtasına bağlı olan ve Karayip Denizinde yer alan Hispanyola adasının batı bölümünde kurulu bulunan Haitide 2011 ile 2016 yılları arasında devlet baskanlığı makamı ...

                                               

Michele Muratori

Michele Muratori San Marinolu bir politikacı ve önder naiblerinden biri olan Nicola Selva ile birlikte görev yapmıstır. 1 Nisan - 1 Ekim 2019 arasında görevde bulunmustur.

                                               

Miguel Díaz-Canel

Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez, Kübalı siyasetçi. Díaz-Canel, Karayiplerde Büyük Antillerin bir parçası konumunda olan ada ülkesi Kübada 19 Nisan 2018 tarihinden bu yana devlet baskanlığı makamında bulunmaktadır. Yükseköğrenim Bakanı olarak 200 ...

                                               

Mihai Fifor

Mihai-Viorel Fifor, Rumen siyasetçi. Fifor, Avrupa ülkesi Romanyada 16 Ocak 2018 ile 29 Ocak 2018 tarihleri arasında geçici olarak basbakanlık makamında bulunmustur. Dönemin basbakanı Mihai Tudosenin istifasının ardından bu göreve gelen Fifor, 12 ...

                                               

Mihai Tudose

Mihai Tudose, Rumen siyasetçi. Tudose, Avrupa ülkesi Romanyada 29 Haziran 2017 ile 16 Ocak 2018 tarihleri arasında basbakanlık makamında bulunmustur. Victor Pontanın kurduğu dördüncü hükûmette Aralık 2014 ile Kasım 2015 dönemi arasında Tarım Baka ...

Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →